• Shinrin yoku – „kąpiel leśna” – japoński termin nowożytny oznaczający zanurzenie się w atmosferę lasu, czerpanie z lasu wszystkimi zmysłami. W krajach azjatyckich  coraz częściej używa się terminu terapia leśna – dziedzina naukowa mocno osadzona w badaniach, z własnymi centrami zdrowotnymi, szlakami oraz skupioną wokół tematu opieką medyczną. Polega na uważnym, powolnym spacerowaniu lub przebywaniu w atmosferze leśnej z wykorzystaniem wszystkich zmysłów, przy odpowiednim nastawieniu i czasie trwania doświadczenia. Może mieć własne schematy, scenariusze czy programy. Dowiedziono, że terapia leśna korzystnie wpływa na układ nerwowy, immunologiczny, krążenia, hormonalny i inne.
  • Silvoterapia, sylwoterapia, drzewolecznictwo –  termin spotykany raczej w materiałach poświęconych ezoteryce lub materiałach etnograficznych, nawiązuje do „energii drzew” i pozytywnego lub, wg tej teorii, negatywnego oddziaływania różnych gatunków drzew (brak dowodów naukowych na ten temat)  na poszczególne aspekty zdrowia i życia ludzi. Bazuje głównie na przekazach ludowych, intuicji, nie jest osadzona w badaniach naukowych. Czasem oznacza też po prostu dość ogólne czerpanie korzyści z przebywania w otoczeniu drzew. Do praktyk należą spacery, fizyczny kontakt z drzewem przez dotyk, „przytulanie się do drzew”, relaks w lesie.
  • Techniki wyobrażeniowe – dodatkowe techniki umożliwiające pogłębienie indywidualnej więzi z naturą, wpływające na potencjalizację subiektywnych korzyści wynikających z terapii lasem. Zwiększają doznanie uważności, świadomości i związku z otaczającą przyrodą, pogłębiają relaksację oraz ułatwiają obserwację wewnętrznych procesów. Stosowane dodatkowo w pogłębionych programach ekspozycji na środowisko leśne.
  • Techniki oddechowe – oddychanie przeponowe, na wydłużonym wydechu lub uważny oddech to znane ćwiczenia stosowane wspomagająco w różnych nurtach psychoterapeutycznych oraz zajęciach relaksacyjnych. Zmniejszają uczucie napięcia i stresu fizjologiczny, pozwalają na lepsze dotlenienie, rozluźnienie mięśni, uważność, wspomagają koncentrację uwagi, ułatwiają zasypianie. Stosowane dodatkowo w pogłębionych programach ekspozycji na środowisko leśne